18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Во Мексико 13 загинати вo жестоките престрелки поради апсењето на синот на Ел Чапо

Најчитани вести

Бројот на жртви во престрелката иницирана од членови на мекискански наркокартел се зголеми на 13, соопштија властите во западната мексиканска држава Синалоа.

Државното обвинителство отвори истрага за 13 смртни случаи во градот Кулиакан.

Пукањето се случи во Кулиjакан минатата недела, додека армијата и полицијата се обидуваа да го фатат Овидио Гузман, син на наркобосот Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо.

Под притисок на жестокиот напад на картелот, официјалните власти на крајот го ослободија Овидио за да се избегне натамошно крвопролевање, бидејќи во градот се собраа голем број вооружени припадници на криминалната банда.

Младиот Гузман се бара поради обвинение за трговија со дрога со САД.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com