7.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Во Мексико понудени на аукција имоти на шверцери со дрога

Најчитани вести

Куќи со базени и тунели за бегство, ранч со хектари земјиште, луксузен стан со мрачна историја – тоа се дел од 27-те имоти конфискувани од мексиканските власти од шверцери со дрога и други кои беа синоќа понудени на аукција.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор вети дека приходите од аукцијата на имотот, запленети од претходните влади, ќе одат за поддршка на маргинализираните заедници во сиромашниот и опасен Гереро.

Еден од најавените станови на аукција е на шеф на нарко картел.

При слична аукција кон крајот на мај властите собраа 1,5 милиони долари од конфискуван имот од криминалци и од еден политичар.

Откако дојде на власт, претседателот Лопез Обрадор брзо го наметна планот за штедење, вклучително и продажба на претседателскиот авион и други возила на владата, ја распушти дури и претседателската гарда, задолжена за неговото обезбедување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести