Home » Во Крушево се одржа научна конференција „120 години од Илинденското востание“

Во Крушево се одржа научна конференција „120 години од Илинденското востание“

by Журнал.мк

Македонската државност почива на темелите на Илинденското востание, илинденската револуција. Почива на двата Илиндена, а македонскиот народ има своја историја и содржина во двете востанија – 1903-тата и 1944-тата. Секој обид за минимизирање е негирање на македонството. Македонската држава не е за поткусурување, беше истакнато на научната конференција во Крушево за „120 години Илинденско востание“.

Според претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев потребен е трет Илинден. Идентитетството не смее да се доведе во прашање.

Македонското малцинство во Бугарија ги продолжува своите настојувања за признавање.

Ова е прва научна конференција посветена на значењето на Илинден.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More