17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Во Кина речиси два месеца нема локален пренос на Ковид-19

Најчитани вести

Од 16 декември во Кина не е забележани ниту еден случај на локална трансмисија на Ковид-19, објави Националната комисија за здравство.

Комисијата соопшти дека се регистрирани 14 инфицирани лица во изминатите 12 дена, но оти сите се „увезени“ од странство. Од нив седум се во Шангај, а другите во југоисточната провинција Гуангдонг.

Првпат во речиси два месеца во Кина нема локална трансмисија на вирусот, што сугерира дека воведените мерки за запирање на Ковид-19 во провинцијата Хебеи и во североисточните провинции Хеилонгчианг и Јилин даваат резултати.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com