32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Во камион пронајдени 30 мигранти, приведен возачот

Најчитани вести

Струмица, 12 декември- Во индустриска зона во с.Василево приведен е 41-годишен жител на скопското село Зелениково, кој управувал товарно возило „фиат дукато“ во кое при контрола од полициски службеници биле пронајдени 30 мигранти (29 од Авганистан и еден од Пакистан).

Мигрантите биле сместени во Прифатен центар за странци за понатамошна постапка, додека за возачот било констатирано дека се бара за издржување на казна затвор за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во прометна наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Тој бил предаден на полициски службеници од СВР Струмица за понатамошна постапка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com