29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Во камион пронајдени над сто килограми марихуана, приведен маж од валандовско (Видео)

Најчитани вести

Скопје, 19 ноември- Граничната полиција на преминот „Табановце“ ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е возачот на камионот, М.К.(66) од валандовското село Јосифово.

Како што информираат од МВР, камионот бил запрен на граничниот премин по добиени оперативни сознанија. Одделот за криминалистичка полиција – Секторот за недозволена трговија со дроги, оружје и опасни материи – Единицата за недозволена трговија со дроги во кооординација со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, СВР Куманово, во содејство со царински службеници извршиле претрес на возилото, при што во дополнителен резервоар биле пронајдени 90 пакувања наркотична дрога марихуана со тежина од над 100 килограми, еден пиштол „МАУСЕР“ калибар 7,65 мм, една рамка за пиштол со шест куршуми калибар 7,65 мм и еден пригушувач за пиштол.

Лицето било приведено и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од валандовско

На 19.11.2019 околу 00.10 часот на Граничниот премин „Табановце“, по добиени оперативни сознанија, било запрено товарно моторно возило „даф“, со бугарски национални ознаки, со приколка „тирсан“, кое го управувал М.К.(66) од Јосифово, валандовско. Одделот за криминалистичка полиција – Секторот за недозволена трговија со дроги, оружје и опасни материи – Единицата за недозволена трговија со дроги во кооординација со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, СВР Куманово, во содејство со царински службеници извршиле претрес на возилото, при што во дополнителен резервоар биле пронајдени 90 пакувања наркотична дрога марихуана со тежина од над 100 килограми, еден пиштол „MAUSER“ калибар 7,65 мм, една рамка за пиштол со шест куршуми калибар 7,65 мм и еден пригушувач за пиштол. Лицето било приведено и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.https://mvr.gov.mk/vest/10539————————————————————-Më datën 19.11.2019 rreth orës 00:10 minuta në Pikën Kufitare "Tabanocë", pas marrjes së njohurive operative, është ndaluar automjeti transportues "Daf", me targa regjistrimi të Bullgarisë, me rimorkio "Tirsan" të cilin e ka drejtuar M.K.(66) nga Josifova-Vallandovë. Departamenti i Policisë Kriminalistike-Sektori për Tregti të Palejuar me Drogë, Armë dhe Materie Tjera të Rrezikshme- Njësiti për Tregti me Drogë në koordinim me Departamentin për Asgjësimin e Krimit të Organizuar dhe Serioz pranë MPB-së, SPB-Kumanovë, në bashkëveprim me nëpunësit doganor kanë kryer bastisje në automjet, gjatë së cilës në rezervuarin shtesë janë gjetur 90 paketime të drogës narkotike marihuanë me peshë mbi 100 kilogramë, një pistoletë "MUSER" kalibri 7,65 mm, një karikatorë për pistoletë dhe gjashtë plumba 7,65 mm dhe një silenciator për pistoletë. Personi është arrestuar dhe pas dokumentimit të plotë të rastit kundër tij do të parashtohet denoncim përkatës.https://mvr.gov.mk/vest/10539

Posted by Министерство за внатрешни работи on Tuesday, November 19, 2019

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com