2.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Во Италија ќе се формира државна агенција за борба со кибер закани

Најчитани вести

Италија ќе формира владина агенција за кибер безбедност за борба против растечкиот број такви напади и особено ќе се спротивстави на заканите од Русија, објави францускиот весник „Фигаро”. Новата агенција ќе поднесува извештај директно до премиерот, а нејзините редови ќе ги пополнат околу 300 лица.

Уште на 25 мај, за време на самитот во Брисел, италијанскиот премиер Марио Драги зборуваше за важноста на зајакнувањето на кибер безбедноста и на европско и на национално ниво.

„Мешањето (од Русија) во шпионажа и манипулација со мрежата достигна навистина алармантно ниво”, потсетува весникот на негови зборови.

Создавањето на нова Национална агенција за кибер безбедност беше објавено истиот ден кога Марио Драги разговараше со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Една од главните задачи на новата организација ќе биде заштита на националните интереси и соочување со кибер закани, зајакнување на безбедноста на информациските и комуникациските системи и развој на производствени, технолошки и научни компетенции на ова поле. Драги, кој дојде на власт во февруари, веќе ги реорганизира италијанските разузнавачки служби.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести