8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Во Италија само вакцинираните фанови можат на трибини!

Најчитани вести

Ако пред некој ден се донесе одлука секој играч во Серија А и Серија Б мора да биде вакциниран за да игра за својата екипа, денеска со своја одлука и Владата на Италија.

Имено одлучено е секој фан, секој кој што сака да присуствува на фудбалски натпревар ќе мора да биде ваккциниран, односно да има Ковид- пасош. Или пак да покаже негативен тест на коронавирусот во последните 48 часа и секако оние кои заздравиле од вирусот во изминатите шест месеци.

Дозволено е трибините на стадионите да бидат исполнети само со 50% од својот капацитет. Интересно е тоа што новата сезона почнува на 21 август, но засега никој не продава сезонски билети поради несигурност од Ковид-19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести