19.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

Во Израел се испитуваат случаи на миокардитис после примена вакцина Фајзер

Најчитани вести

Израелското Министерство за здравство вчера соопшти дека истражува мал број случаи на воспаление на срцевиот мускул кај луѓе кои примиле вакцина на Фајзер против Ковид-19, но сè уште не дошло до заклучоци.

Според Фајзер, не е забележана поголема стапка на ова заболување отколку што обично се очекува кај општата популација.

Израелскиот координатор за одговор на пандемијата Нахман Аш рече дека прелиминарната студија покажала десетици појави на миокардитис што се случиле кај повеќе од пет милиони вакцинирани лица, пред сè по втората доза.

Аш додаде дека не е јасно дали ова е невообичаено високо и дали е поврзано со вакцината.

Како што е соопштено, повеќето случаи се пријавени кај лица на возраст до 30 години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести