4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Во Израел откриена древна џамија од 7 век

Најчитани вести

Археолози објавија дека во Израел откриле остатоци од една од најстарите рурални џамии во светот, изградена во време кога исламот пристигал во оваа земја.

Израелската агенција за антиквитети проценува дека џамијата, откриена непосредно пред новата изградба во бедуинскиот град Рахат во пустината Негев, била изградена во 7 или 8 век, објави агенцијата „Ројтерс“.

-Веќе постојат големи џамии за кои се знае дека се од тој период, но тие се во Ерусалим и Мека, од друга страна, реткост е да се пронајде толку древен исламски храм кој веројатно бил изграден од страна на локални земјоделци, вели Гидеон Авни, експерт за антиквитети.

На локалитетот се ископани остатоци од џамијата на отворено – правоаголна зграда, приближно со големина на гаража за автомобил, со молитвеник насочен кон југ, односно кон Мека.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести