25.8 C
Skopje
Wednesday, August 4, 2021

Во Загреб почнува масовна вакцинација

Најчитани вести

Во Загреб денеска започнува масовна вакцинација против коронавирус на лица постари од 65 години.

Тимовите за вакцинација на располагање требало да имаат 16.000 дози, но раководителот на Институтот „Андрија Штампар“, Звонимир Шостар, утрово изјави дека најавените 4.000 дози на „Модерна“ сè уште не се пристигнати.

Први ќе се вакцинирааат лицата над 65 години и хронично болните лица. Најголемиот број од овие 16.000 дози во текот на оваа недела, всушност, ќе ги примаат лица постари од 80 години.

Во градот треба да има 19 пунктови за вакцинација, но некои ќе започнат да работат утре.

„Започнува масовна вакцинација, што значи дека 19 специјално назначени локации во рамките на здравствениот систем ќе ги прифаќаат оние пациенти чии матични лекари не успеваат да ги вакцинираат во текот на работното време“, изјави за N1 Мирослав Ханчевачки, директор на Здравствениот дом Загреб – Запад.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести