25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Во епидемија на сипаници на Самоа починале 50 деца

Најчитани вести

Во епидемијата на сипаници во Самоа починале 50 деца, а властите брзаат да го вакцинираат целото население.Владата на оваа држава во јужен Пацифик соопшти денеска дека уште пет деца починале во изминатите 24 часа и дека епидемијата се шири.

Во Самоа, од крајот на октомври починаа вкупно 53 луѓе, вклучувајќи еден возрасен и двајца тинејџери .Повеќето од смртните случаи се доенчиња или мали деца, и тоа 23 новороденчиња под една година и 25 новороденчиња на возраст меѓу една и четири години.

Самоа прогласи вонредна состојба минатиот месец и издаде наредба да се вакцинираат сите 200.000 луѓе што живеат на островот

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com