21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Во Европа се појави нова марка на автомобили

Најчитани вести

Неодамна се навикнавме на појавата на нови марки на автомобили од Кина, но излегува дека Европа може да произведе такви вести. Запознајте го брендот „Olymp Cars“, кој доаѓа од Виена (Австрија) и ќе започне да прави оригинални модели во 2023-та година.

Автомобилите ќе бидат изградени на сопствена платформа наречена „Hephaistos“. Може да ја промени својата големина, што овозможува поставување на различни единици. Првиот модел од него ќе биде електричниот „Hermes“ кој може да помине 700 километри и има мотор од 350 ks.

Компанијата планира и електричен теренец „Ares“ од 4,8 метри со автономија од најмалку 600 километри, седаните „Apollon“ и „Athena“, електричниот пикап „Artemis“, електричното семејно комбе „Hera“ и електричниот градски автомобил „Selene“. Во гамата на брендот ќе се појават и верзии на овие модели со погон на водород.

„Прво и најважно, сакаме да им понудиме на нашите клиенти достапни електрични возила направени со германски и австриски квалитет“, рече Елиас Скадрас, извршен директор на „Modern Mobility“, еден од основачите на новиот автомобилски бренд.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com