17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Во Делчево промовирано продолженото издание на делото „Зад твојот сон“

Најчитани вести

Во Делчево синоќа се одржа промоција на стихозбирката „Зад твојот сон“ од авторот Васил Маневски. Делото како што истакна авторот Маневски е продолжение на првото издание на истоимената книга за која читателската публика за прв пат слушна пред четири децении.

– Книгата што вечерва ја промовираме е второ дополнето издание на книгата „Зад твојот сон“ која е излезена некаде пред 40-тина години. Изданието е дополнето со катрени и други песни, а е посветена на моите внуки Илина и Галена. Освен ова дело предмет на мојата поезија е роднокрајната историја и герографија, знаменити личности, топоними, а понекогаш знам да напишам и стих за актуелните македонски сотојби, истакна Маневски.

Ванчо Механџиски кој е рецензент на едно од делата на авторот, кој пак е поранешен дописник на МИА во пензија, истакна дека се работи за автор, чија поезија има роднокрајни мотиви.

– Васил Маневски не е ниту анонимен, ниту пак е некој случајна појава во поетската литература. Можеби не е обемно неговото творештво, но остава значителна трага, како роднокраен автор, истакна Механџиски.

Промоторот Миле Ѓорѓијоски изрази надеж дека Маневски има што да каже и во иднина кога е поезијата во прашање.

– Конечно после 40 години дочекавме неговата прва стихозбирка да биде дополнета со осум катрени. Книгата е во издание на „Заеднички шепотења“. Се надевам дека Маневски ќе продолжи да пишува поезија и се надевам дека многу скоро ќе го видиме неговото ново дело, истакна Ѓорѓијоски.

Настанот го организираше делчевскиот Центар за култура во соработка со Јавната локална библиотека „Илинден“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com