0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Во Грција се размислува за вакцинација на деца од 15 до 17 години

Најчитани вести

Постои размислување да препорачаме вакцинација на децата од 15 до 17 години, вели професорката за детски инфективни болести и членка на Комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство на Грција Вана Папаевангелу во интервјуто за грчката телевизија „Скај“, јави дописничката на МИА од Атина.

Папаевангелу објасни дека ова размислување е поради тоа што децата на конкретната возраст, доколку се заразат може да поминат потешко во споредба со оние што се помали, но и поради тоа што овие деца и во самите училишта имаат поголема раздвиженост за разлика од основните училишта.

-Сега сме во крајната фаза на дискусија, сакаме да ја подготвиме оваа препорака. Секако, кога ќе дадеме зелено светло, вакцинацијата може веднаш да започне, со оглед на тоа дека постои одобрување од ЕМА. Во текот на јули, веројатно е да бидат одобрени и други вакцини за децата под 18 години, рече Папаевангелу.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести