1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Во Грција од сабота пократок полициски час, мерката целосно се укинува на 1 јули

Најчитани вести

Од сабота полицискиот час во Грција ќе биде пократок и ќе почнува во 01.30 часот, наместо 00.30 како што беше досега, а на угостителските објекти ќе им биде дозволено да пуштаат музика, соопшти попладнево заменик министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас.

По позитивната препорака од комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство, Хардаљас информираше за одлуките на Владата за дополнително олабавување на мерките.

Од сабота, 12 јуни, ќе биде дозволена и музика во угостителските објекти, кои и понатаму ќе работат само во надворешните делови и само за посетители кои седат на маса, а на настаните на отворено се зголемува дозволената исполнетост на капацитетот од 50 на 75 отсто.

Хардаљас истакна дека од 1 јули полицискиот час целосно ќе биде укинат, доколку епидемиолошката слика го дозволи тоа, а исто така од 1 јули, на прославите дозволени се најмногу 300 гости, наместо 100 како што е сега.

Мерките кои важат во Грција се однесуваат како на грчките државјани, така и на туристите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести