Home » Во Германија постепено ќе се укинуваат мерките за коронавирусот

Во Германија постепено ќе се укинуваат мерките за коронавирусот

by Журнал.мк

До 20 март во Германија, повеќето мерки за коронавирус ќе бидат укинати во три чекори. Во првиот чекор, ограничувањата за контакт ќе бидат укинати за оние кои се вакцинирани и за оние кои прележале ковид.

На состанокот одржан онлајн, премиерот Олаф Шолц одржа заедничка прес-конференција со премиерот на покраината Северна Рајна-Вестфалија Хендирк Вирст и канцеларката на покраината Берлин Франциска Гифи, откако разговараше за епидемијата со премиерите на државите.

Наведувајќи дека Германија е во подобра ситуација од соседните земји со мерките преземени за време на епидемијата, Шолц изјави дека веруваат дека го забележале врвот на бројот на заболени.

Нагласувајќи дека мерките исто така успеале да го заштитат здравјето на луѓето и да спречат целосно исклучување, Шолц рече: „До почетокот на пролетта, повеќето ограничувања кои моментално важат во Германија ќе бидат вратени во три чекори“.

Шолц изјави дека овие чекори ќе се спроведуваат во координација во државите. Подвлекувајќи дека правилото за маска и растојание ќе продолжи под одредени услови, Шолц ја повика јавноста да се вакцинира.

Според одлуката донесена од федералната влада и државните влади, широките ограничувања на општествениот, културниот и економскиот живот постепено ќе бидат укинати со почетокот на пролетта на 20 март.

Во првиот чекор, ограничувањата за контакт ќе бидат укинати за оние кои се вакцинирани и за оние кои закрепнале.

Контактните ограничувања за оние кои не се вакцинирани ќе продолжат до 19 март.

Во вториот чекор, од 4 март, во ресторани и ресторани ќе можат да влезат вакцинираните, оздравените и оние кои направиле ПЦР или антигентски тест.

Вакцинираните и оздравените ќе можат да гледаат настани од големи размери како фудбалски натпревари со прикажување на негативен ковид-тест. Лицата кои примиле три дози од вакцината нема да бидат обврзани да се вакцинираат.

На вакви настани ќе бидат однесени 60 проценти од капацитетот или максимум 6 илјади луѓе во затворен простор и 75 проценти од капацитетот или максимум 25 илјади луѓе на отворено.

Во третиот и последен чекор, сите широки ограничувања ќе бидат укинати на 20 март.

Забележано е дека по 19 март, заштитните мерки на ниско ниво ќе продолжат да ја одржуваат епидемијата под контрола и да ги заштитат ризичните групи, вклучително и носење маски, растојание и хигиенски правила во затворени области, на места како автобуси и возови.

Здравствените работници треба да покажат дека се вакцинирани или оздравени.

Класификацијата на земјите како региони со висок ризик ќе се реевалуира со разгледување на големиот број случаи предизвикани од варијантата Омикрон во светот. Ова ќе им овозможи на семејствата да патуваат бидејќи децата под 12 години главно не се вакцинирани.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More