Home » Во Германија нов рекорден број на заразени со коронавирус

Во Германија нов рекорден број на заразени со коронавирус

by Журнал.мк

Во Германија, оваа недела речиси секој ден се поставува нов рекорд по бројот на новозаразени лица со коронавирус.

Според Институтот „Роберт Кох“, во изминатите 24 часа се регистрирани 297.845 нови случаи на зараза. За споредба, во петокот минатата недела бројот на новозаразени беше 252.836 лица.

Седумдневната инциденца поставува и нов рекорд, со 1.706,3 на 100.000 жители. Само ден претходно беше на ниво од 1.651,4.

Во последните 24 часа починаа 226 лица заразени со коронавирус, соопштија тамошните власти.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More