-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Во Германија британскиот вид целосно го потисна изворниот вирус

Најчитани вести

Британскиот вид на коронавирус е доминантен во Германија, каде што во дури 72 отсто од случаите е причина за тековните болести.

Институтот „Роберт Кох“ објави дека британскиот вид е потврден во 72 отсто од позитивните тестови, што, како што посочуваат од таа институција, е причина за голема загриженост.

Уште минатата недела учеството на британскиот вид во позитивните тестови беше околу 55 отсто.

Оваа состојба, според експертите, не е добар развој.

„По Велигден, ќе ја имаме ситуацијата како што беше околу Божик“, предупреди вирологот Кристијан Дростен за ТВ ГДР.

Поради мутацијата на вирусот, ситуацијата ќе биде драстично влошена, додаде тој, нагласувајќи дека станува особено опасно за невакцинирани лица постари од 50 години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com