23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022

Во Венецуела спречен нов обид за државен удар

Најчитани вести

Венецуелските власти спречија нов обид за државен удар, изјави министерот за информации, Хорхе Родригез.

-Имаме видео запис што покажува дека пари и оружје се префрлени заради обид за државен удар, изјави Родригез.

Според него, планот бил да се заземат складиштата за муниција и воениот аеродром во Каракас, а потоа да се ослободи поранешниот министер за одбрана, Раул Бадуел, од затвор, и да се прогласи за претседател.

Бадуел е осуден во 2009 година за корупција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com