Home » Во Велика Британија се гради фабрика за батерии вредна 4.5 милијарди евра

Во Велика Британија се гради фабрика за батерии вредна 4.5 милијарди евра

by Журнал.мк

Британскиот стартап Britishvolt објави дека ги обезбедил првите 1,7 милијарди фунти за изградба на фабрика за гига батерии во Велика Британија. Најголем дел од инвестицијата доаѓа од инвеститорите Trixtax и Abrdn, но во приказната е вклучена и британската влада со 100 милиони фунти инвестиции, преку Automotive Transformation Find.

Бритишволт планира да изгради огромна фабрика во Нортамберленд. Целосниот производствен капацитет треба да биде достигнат во 2028 година, кога ќе вработи 3.000 работници и до 5.000 подизведувачи, според The ​​Guardian. Првите батерии ќе бидат составени во 2024 година со годишен производствен капацитет од 30 GWh.

Според официјалните проценки, ова е една третина од потребите што ќе ги има автомобилската индустрија на Островот доколку го задржи сегашниот производствен капацитет. Со полн капацитет се зборува за 48 GWh моќност или 300.000 комплети батерии годишно.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More