22.8 C
Skopje
Wednesday, June 16, 2021

Во Бугарија запленети милиони фалсификувани банкноти

Најчитани вести

Бугарската полиција и Обвинителството на Софија заплениле фалсификувани банкноти во долари и евра за време на акцијата во Софија, пишуваат бугарските медиуми.

Фалсификувани банкноти, вредни четири милиони долари и 3,6 милиони евра, биле отпечатени во просториите на Универзитетот во Софија, пренесуваат агенциите во оваа земја.

„Бугарските институции за спроведување на законот продолжуваат активно да ги штитат финансиските интереси на ЕУ и нашите американски партнери“, рече државниот обвинител Иван Гешев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести