1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Во Босна и Херцегодвина откриен првиот случај на гама сојот

Најчитани вести

Во Босна и Херцеговина откриен е прв случај на гама сојот на коронавирусот, изјави шефот на лабораторијата за молекуларно-генетски и форензички истражувања, Теуфик Голетиќ.

Тој додаде дека гама сојот е откриен кај еден странски државјанин кој претстојувал во Херцеговина.

Претходно на истото подрачје се откриени и првите случаи на зараза со делта сојот во БиХ, а преносители биле странците кои го посетиле Меѓугорје.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести