Home » Во Босна и Херцеговина се планира изградба на еден од 10-те најдолги тунели во Европа/видео

Во Босна и Херцеговина се планира изградба на еден од 10-те најдолги тунели во Европа/видео

by Журнал.мк

Тунелот Прењ ќе ја претставува технички најпребирливата и, од професионална гледна точка, една од најкомплексните градби во историјата на градежништвото во Босна и Херцеговина, пренесува порталот кликс.ба
Овој тунел ќе се наоѓа во централното подножје на планината Прењ и ќе има должина од 10,45 километри и ќе биде првиот тунел што надминува шест километри.
Изградбата и опремувањето на двете тунелски цевки ќе се врши паралелно, а почетокот на работите се очекува во првата половина на следната година.
Тунелот значително ќе го скрати патувањето од Сараево до Мостар и ќе биде меѓу десетте најдолги тунели во Европа кои моментално се користат.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More