26.8 C
Skopje
Wednesday, June 16, 2021

Во болниците низ Бугарија од Ковид-19 се лекуваат повеќе од 10.000 луѓе

Најчитани вести

Бугарските здравствени власти вчера соопштија за најголем број на заразени за еден ден – 5.176 на повеќе од 20 илјади тестови.

За првпат, бројот на лица заразени со корона вирус во Бугарија кои се хоспитализирани надмина 10.000 и од нив – 300 лица се примени на клиники само во изминатите 24 часа.

Во болниците низ Бугарија сега има 10.093 – 282 повеќе од претходниот ден, од кои 772 се во одделите за интензивна нега.

Бугарските здравствени власти вчера соопштија за најголем број на заразени за еден ден – 5.176 на повеќе од 20 илјади тестови.

Најмногу заразени има во Софија, Варна и Пловдив.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести