Home » Во Белград слетаа шест кинески воени авиони (ФОТО)

Во Белград слетаа шест кинески воени авиони (ФОТО)

by Журнал.мк

Американската новинска агенција Асошиетед прес (АП) објави дека „рускиот сојузник Србија добила испорака на софистициран кинески противвоздушен систем во тајна операција овој викенд, и покрај загриженоста на Западот дека складирањето на залихи на оружје на Балканот за време на војната во Украина може да го загрози кревкиот мир во регионот“.Шест кинески транспортни авиони Y-20 слетале на цивилниот аеродром во Белград, наводно со ракетни системи земја-воздух HK-22 за српската армија, пренесува АП.
Медиумите и воените експерти во неделата потврдија дека шест кинески транспортни авиони Y-20 слетале на цивилниот аеродром во Белград, наводно со ракетни системи земја-воздух HK-22 за српската армија, пренесува АП.

Агенцијата додава дека кинески товарни авиони со воени ознаки биле видени на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, а известува дека српското Министерство за одбрана не одговорило веднаш на барањето на АП за коментар.

Експертите сметаа дека испораката на оружје преку територијата на најмалку две земји-членки на НАТО, Турција и Бугарија, е демонстрација на растечкиот глобален досег на Кина, пишува АП.

„Појавата на Y-20 беше изненадувачки бидејќи летаа масовно, за разлика од серијата летови со еден авион“, пишува онлајн магазинот The Warzone, пренесува Бета, додавајќи дека „присуството на Y-20 во Европа е прилично нова појава“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More