27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Во Албанија речиси секој втор тестиран е позитивен на ковид-19

Најчитани вести

Во Албанија продолжува континуираниот раст на нововозаразени со Ковид-19, каде во последното деноноќие опасниот вирус е потврден кај 45,2 отсто од тестираните.

-Во последните 24 часа, од направените 2.153 тестови, позитивен резултат е добиен кај 974 од нив, закрепнале 377 а починаа две лица на 64 и 74-годшна возраст. Моментно активни на болеста се 4.235 а на болнички третман се 24 лица, соопшти Министерството за здравство и социјална заштита.

Го повторува апелот за поголема внимателност и ги замолува граѓаните да се вакцинираат, што може да го направат во сите здравствени установи во земјата.

Според медиумите, матичните лекари пак, тврдат бројот на заразени е многу поголем, посебно во туристичките места каде фреквенцијата е поголема.

Оние од пристанишниот град Шенѓин тврдат дека секој втор пациент кој се јавува за услуга има симптоми на ковид.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com