22.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Најчитани вести

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај воздржаноста на некои деловни здруженија.

Владејачките конзервативни пратеници во коалиција со зелените гласаа за владата на Себастијан Курц да ја воведе оваа мерка по завршувањето на третиот карантин на 24 јануари.

За ваквата одлука беа и опозициските социјалдемократи, кои го овозмижија потребното двотретинско мнозинство, а крајната десница беше против.

Австриската стопанска комора претходно соопшти дека е скептична во однос на мерката во кафулињата, хотелите и рестораните, кои сега се затворени.

Владата исто така сака да воведе задолжителен негативен тест на коронавирус при влегување во болница за лекување други болести, освен Ковид-19.

Главно поштедена од првиот пролетен бран на пандемијата, Австрија, не успева да го намали бројот на заразени, иако по Божик го воведе третиот карантин од почетокот на пандемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com