34.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Во Австралија на температура од 50 степени од небото паѓаат мртви птици

Најчитани вести

Горештините во Австралија им отежнуваат на луѓето и животните да се оладат и да останат безбедни. Додека луѓето се затворени во домовите со климатизери, на животните им е многу потешко да најдат безбедно засолниште. Така, птиците, исцрпени од топлина, паѓале мртви од небото.

Живата во термометарот се искачила блиску до 50 Целзиусови степени, а луѓето на социјалните мрежи објавувале фотографии од птици, кои буквално паѓаат од небото. Некои преживеале, но некои не.

На фотографиите се прикажани два папагала, кои не успеале да ги преживеат страшните услови.

Според луѓето што ги нашле, температурата во сенка тој ден била 48,9 степени, но тоа било доволно за да ги убие птиците.

Здружението за заштита на животните соопшти дека спасиле стотици суштества што не се снаоѓаат добро на горештина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com