-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Во Австралија зголемени мерките поради ширење на заразата со Ковид-19

Најчитани вести

Австралиските власти денеска ги проширија мерките за затворање и физичко дистанцирање во поголемиот дел од земјата, а четири големи градови веќе се под строг карантин поради ширењето на заразната Делта варијанта на коронавирусот.

Речиси секој втор Австралиец мора да остане дома, а милиони други се подложени на ограничување на движењето и задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на инфицирани со Ковид-19 на повеќе локации.

Повеќе од пет милиони жители на Сиднеј и околината се наоѓаат во двонеделен карантин до 9 јули, а државата Нов Јужен Велс денеска пријави 22 нови локално пренесени случаи, сите поврзани со претходни инфекции.

– Нов Јужен Велс покажува стабилна стапка на случаи во оваа фаза … но, до денеска не се реализираа нашите стравови од огромна ескалација и сакаме да остане така, изјави премиерката Гледис Береџиклијан.

Жителите на Сиднеј, Перт, Бризбен и Дарвин се ставени во карантин.

Земјата пријави 30.550 заразени и 910 смртни случаи од почетокот на пандемијата.

Сепак, помалку од 5 проценти од возрасната популација од 20 милиони луѓе се целосно вакцинирани, што предизвика критики за бавната национална програма за вакцинирање

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести