10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Најчитани вести

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат да изберат отпремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата, соопшти министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

„Оние војници кои имале 15 години стаж ќе добијат 15.000 евра. Доколку работеле 25 години, тоа се 25.000 евра за нов почеток“, рече министерката.

Таа се заблагодари на Синдикатот на одбраната за заедничкото решавање на прашањето на уште една категорија војници во Армијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести