Home Свет Вонредна состојба поради невидена суша во Италија

Вонредна состојба поради невидена суша во Италија

by admin

Италијанската влада поради суша прогласи вонредна состојба во пет региони во северниот дел од земјата.

Целта на вонредната состојба е заобиколување на вообичаените административни процедури заради поедноставено преземање итни мерки, како рестрикции на водата. Во Италија со денови владеат исклучително високи температури, а во многу места со месеци нема заврнато дожд.

Посебно погодени се областите по течението на реката По, регион на кој инаку отпаѓа една третина од земјоделското производство во Италија. Таму владее најлошата суша во изминатите 70 години. На фотографијата – мост на реката По во регионот Емилиа Романа, водата е речиси целосно пресушена.

Владата одобри 36,5 илиони евра итна помош за засегнатите подрачја. Италијанскиот премиер Марио Драги размислувал и за именување специјален комесар за борба против сушата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More