18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Вонреден самит на ЕУ на 25 и 26 февраури

Најчитани вести

Шефовите на држави и влади на Европската унија (ЕУ) на 25 и 26 февруари ќе одржат вонреден онлајн самит посветен на здравството, одбраната и безбедноста, соопшти денеска Европскиот совет (ЕС).

Самитот ќе почне на 25 февруари со седница посветена на координација за Ковид-19, а на вториот ден ќе се дебатира за безбедноста и одбраната.

Дипломатски извори истакнаа дека на 25 февруари ќе се разговара за планот на Европска комисија до 2023 година да се формира нов орган Здравствена унија, која би била еквивалент на американското Тело за одговор при итна здравствена (Health Emergency Response Authority).

На самитот е предвидено да се дебатира и за трансатлантските односи по доаѓањето на власт на новиот претседател на САД, Џо Бајден, како и за односите на ЕУ со Турција и со Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com