4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Волфсбург исфрлен од Купот поради непознавање на правилата

Најчитани вести

Екипата на Волфсбург оствари голем успех во ланската сезона во Бундеслигата, но на стартот на новата сезона не ја дочекаа добри вести, барем кога се говори за Купот на Германија.

„Волците“ во првата рунда го совладаа Пројсен Минстер (3-1), но направија фатална грешка и поради непознавање на правилата добија елиминација. Се работи за фактот дека тренерот Ван Бомел направи шест измени.

Ова правило важи за турнирите на УЕФА, но не и во Германија. Така, жалбата на Пројсен е прифатена, Волфсбург е исфрлен затоа што загуби со службен резултат (0-3) и нисколигашот патува во следната рунда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com