8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

„Волстрит џурнал“: Авганистан е под закана за катастрофа по повлекувањето на коалициските сили

Најчитани вести

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе се сретне со неговиот авганистански колега Ашраф Гани, вомомент кога Белата куќа соопшти дека е решена да му обезбеди на Авганистан „дипломатска, економска и хуманитарна помош“. Сепак, ова не е голема утеха откако талибанците се во офанзива во Авганистан, пишува Волстрит џурнал, нагласувајќи дека земјата е во опасност од катастрофа.

Бајден во април рече дека американските трупи ќе го напуштат Авганистан до 11 септември и дека коалициските сили се повлекуваат побрзо од очекуваното.

Претставник на ОН оваа недела изјави дека талибанците зазеле повеќе од 50 од речиси 400 области во Авганистан од мај досега. Борбите продолжуваат во многу области.

Long War Journal проценува дека околу 8,5 милиони Авганистанци живеат под контрола на талибанците и повеќе од 13 милиони се во спорни области. Овие бројки ќе продолжат да растат ако Бајден не направи промена на политиката.

Повеќето од неодамна заробените области опфаќаат области околу главните градови на покраините, а талибанците ќе продолжат со својата офанзива откако ќе ги напуштат американските и коалициските сили.

Разузнавачката заедница верува дека Кабул може да биде земен шест месеци по крајот на повлекувањето на САД, според Волстрит џурнал.

На многу места, владините сили едноставно ги оставаат талибанците да воведат контрола врз територијата. Авганистанската влада ги опишува овие акции како тактичко повлекување, но тие се откажуваат од скапо оружје и возила притоа.

Иако авганистанските сили имаат ограничен успех, тие стануваат се послаби без американското воено воздухопловство. А, таборот на приврзаници на идејата за „крај на вечните војни“, кои со години инсистираат на тоа дека вистинскиот проблем е американското присуство, неверојатно молчи за катастрофа што е на повидок, коментира весникот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести