Home Занимливости Вознемирена мечка трчаше по улица во Сараево, ги вознемири и граѓаните

Вознемирена мечка трчаше по улица во Сараево, ги вознемири и граѓаните

by Журнал.мк

Необична глетка вчера е забележана на улиците на босанскиот главен град Сараево – мечка трчаше по улиците во населбата Вратник. На учениците во населбата им било забрането да излегуваат надвор од училиштата, додека ловџии се обидувале да го стигнат и да го заловат вознемиреното животно, чија „посета“ ги вознемири и жителите на градот.

Претседателот на Ловечкото здружение „Стари град“ од Сараево, Муриз Буква, за Н1 изјавил дека мечката не е фатена, но и дека ловџиите ја „насочиле“ кон област која не е населена, од каде ќе може да се врати во шумите и во планините со кои е опкружено Сараево.

Засега нема пријавени штети, па се претпоставува дека мечката заталкала барајќи храна.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More