10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Возач превезувал мигранти од Куба, меѓу нив и дете

Најчитани вести

Полицијата уапси скопјанец кој криумчарел мигранти од Куба, а МВР информира дека меѓу нив имало и малолетник. Осомничениот З.Љ. бил приведен и предаден во Полициска станица Гевгелија и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

„На 13.10.2021 околу 20.00 часот на влезот за с.Богородица, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица” го лишиле од слобода З.Љ.(42) од Скопје. При контрола во возилото „пежо”, со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени три лица мигранти од Куба – Л.М.Л.(39), Р.Р.Д.(31) и еден малолетник.

За настанот бил запознаен јавен обвинител, а мигрантите биле спроведени во Прифатно- транзитниот центар „Винојуг” во Гевгелија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com