18.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Возач на автобус во Германија залепил расистичка порака поради која е суспендиран

Најчитани вести

Возач на автобус во Германија го привлекол вниманието на јавноста бидејќи залепил контроверзна порака во автобус.

Фотографијата од пораката залепена на шофершајбната брзо се раширила на социјалните мрежи и возачот бил суспендиран.

„Овој автобус го вози Германец“ гласи пораката со која биле пречекувани патниците во германскиот град Дрезден.

Германските медиуми јавуваат дека расистичката порака е знак на негодување на Германците поради зголемениот број на возачи од Балканот и од Источна Европа, кои возат автобуси во оваа земја без да знаат германски.

Како што истакнаа, тие добиваат работа поради недостигот на работници во оваа земја.

Раководството на компанијата во која е вработен возачот соопшти дека биле запознаени со инцидентот и биле згрозени.

„Нашата фирма не може да биде платформа за политички расправи“, велат од фирмата, додавајќи дека 52-годишниот возач на автобусот е суспендиран.

Тој им признал на работодавците што го натерало да залепи таква порака, наводно сакал да ги информира патниците дека знае германски.

https://twitter.com/Barldarian/status/1206496305394200576

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com