5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Водителка направи војна на интернет: Едни тврдат дека фустанот и е бел, други дека е син! (ФОТО)

Најчитани вести

Австралиската водителка објави фотографија на Инстаграм на која е облечена во бел фустан од Тед Бејкер.

“Среда во бело! Јас живеам за овој фустан – мазни линии, детали за јаката, божествена бела ткаенина”, напиша таа.

„Изгледа сино“, „Изгледа убаво во син фустан“, „Дефинитивно сино, но убаво“, „Изгледа сино затоа што е сино“, се само некои од коментарите.

“Вие не сте првата личност што го кажа тоа. Мислам дека е до слабата светлина”, напиша водителката и објави фотографија на која позира во истиот фустан, но овој пат под рефлекторите на студиото. На таа фотографија фустанот изгледа, без сомнение, бел.

Зошто се случува оваа оптичка илузија?

Професорот Стивен Вестленд ја објасни својата теорија за оптичка илузија пред БиБиСи уште во 2015 година, кога друг фустан предизвика слична дебата.

„Луѓето мислат ако фотографираат нешто, дека сите луѓе ќе го видат истото, но секако тоа не е точно. Да не беше направено под многу чудно осветлување, ќе изгледаше поинаку.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com