30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Внимаваат што купуваат: Еве на што НИКОГАШ не трошат пари богатите луѓе

Најчитани вести

Размислуваат двапати пред да купат.

Дури и најбогатите добро размислуваат за некои инвестиции. Меѓу другото, и за овие три работи:

1. Спонтани набавки

Колку и да изгледаат примамливо некои работи, има многу богати луѓе кои многу ретко купуваат спонтано. Милијардерот и инвеститор Ворен Бафет објасни во едно интервју: – Ако купите работи што не ви се потребни, наскоро ќе мора да продадете работи што ви требаат.

2. Работи што не траат долго

Следното нешто на што богатите луѓе ретко трошат пари е работи кои немаат долг рок на траење. Наместо постојано да трошат пари на најновите гаџети како мобилни телефони, итн., Тие претпочитаат да инвестираат во некое уникатно искуство.

3. Последователна исплата

Не е важно дали станува збор за заборавена сметка, заем или осигурување: никој од нас не е задоволен да ги плаќа сметките потоа – и истото важи и за богатите. Имено, секоја последователна исплата е товар на буџетот, а има и непотребни каматни стапки. Затоа богатите луѓе се грижат да платат сè на време.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com