14.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Филипче треба да одговараат за вакцините

Најчитани вести

Дека наскоро ќе стигнат вакцините граѓаните слушаат секој ден, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„И додека Венко Филипче и Зоран Заев велат дека ако е вратен авансот за кинеските вакцини, бројката на заразени се зголемува. Филипче и Заев уште велат ако е вратен авансот, сепак вакцините ќе стигнат наскоро. Но, што значи тоа наскоро? Ништо! Во ситуацијата во Македонија едно е јасно, вакцини нема“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од оваа партија додаваат дека „Филипче и Заев не само што покажаа, туку и докажаа дека не се способни и дека не се заинтересирани“ за набавка на вакцини.

„Филипче и Заев тераа одмор минатата година во август додека сите преговараа и договараа вакцини за годинава. За вакцини „ќе има наскоро“, а ги нема, иако сите земји вакцинираат од декември минатата година, одговорност мора да има“, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести