1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

ВМРО-ДПМНЕ: Дизелот трајно ќе поскапи за 4 денари поради нова давачка

Најчитани вести

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинуваат Владата дека се воведува нов данок при увоз на дизел гориво, со што дизелот трајно ќе поскапи за 4 денари.

„Со Ребалансот на буџетот Заев предлага воведување на нова давачка, нов данок, надомест при увоз и производство на дизел гориво од 4 денари по литро. Со овој нов данок дизел горивата трајно ќе поскапат за 4 денари“, е вели во партиското соопштение.

Од партијата додаваат дека од ваквата мерка се планира за половина година да соберат речиси 27 милиони евра, односно околу 54 милиони евра за една година, а тоа најмногу ќе ги погоди земјоделците, транспортерите и граѓаните.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести