Home » ВМРО-ДПМНЕ го повториле ставот за уставните измени на средбата со Ескобар во американската амбасада

ВМРО-ДПМНЕ го повториле ставот за уставните измени на средбата со Ескобар во американската амбасада

by Журнал.мк

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски денеска оствари средба со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар и Амбасадорот на САД, Ангела Агелер, на која беше потврден ставот на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во врска со уставните измени, соопштија од партијата.

ИСТО ТАКА БЕШЕ ПОТЕНЦИРАНА ОД ДВЕТЕ СТРАНИ ПОТРЕБАТА ЗА ЈАКНЕЊЕ И ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА СТРАТЕШКОТО ПРИЈАТЕЛСТВО МЕЃУ ДВЕТЕ ДРЖАВИ. ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИЦКОСКИ ПОТЕНЦИРАШЕ ДЕКА АКТУЕЛНАТА ВЛАСТ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА МНОГУ ВНАТРЕШНИ ПОЛИТИЧКИ ПРАШАЊА ПОГРЕШНО ЈА ИНФОРМИРА МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА ВКЛУЧИТЕЛНО И САД. УШТЕ ЕДНАШ БЕШЕ АФИРМИРАН СТАВОТ НА ПАРТИЈАТА ДЕКА СУШТИНСКАТА ЗАЛОЖБА И ПРИОРИТЕТ НА ВМРО-ДПМНЕ Е ЕУ И ЕВРОАТЛАНСКИТЕ ВРЕДНОСТИ, СООПШТИЈА ОД ВМРО-ДПМНЕ.

Додаваат дека единствено решение за излез од една ваква исклучително тешка ситуација, се одржување на предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе изберат влада со легитимитет.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More