3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

ВМРО-ДПМНЕ во вториот круг, таму каде што нема кандидат, ќе ги поддржи кандидатите кои се против власта

Најчитани вести

„ВМРО-ДПМНЕ ја реафирмира поддршката за кандидатите за градоначалници од Алијанса за Албанците и Алтернатива. Во местата каде немаме свои кандидати во вториот круг, природно ќе ги поддржи кандидатите кои се опозиција на власта и кои се борат против оваа власт која е корумпирана и криминална. Ние нема да кажуваме во тие места дека гласовите ги имаме во џеб или се наша сопственост и нема да ги третираме граѓаните како да ги имаме кај себе, како што тоа го прави СДСМ, но воедно повикуваме слободоумно и отворено да излезат и да ги поддржат кандидатите на тие места кои искрено се борат против власта“, се вели во прогласот кој денеска по завршувањето на седницата на ИК го прочита потпретседателот на партијата, Александар Николоски.

„Секаде каде има кандидати кои се борат против власта, така е и во Куманово, поддршката на ВМРО-ДПМНЕ оди за тие кандидати“, појасни Николоски по прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи и независниот кандидат Максим Димитриевски во Куманово.

Од СДСМ велат дека општините каде немаат свој кандидат, тие ќе ги поддржат кандидатите на коалициските партнери – во случај вториот кандидат да е од опозициска партија. Онаму каде ќе се соочат кандидати од партии кои се во коалиција на централно ниво, како во Тетово каде ќе се соочат Теута Арифи од ДУИ и Билал Касами од Беса, СДСМ ќе остави членството само да одлучи за кого ќе гласа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com