Home » ВМРО-ДПМНЕ: Владата да не ги понижува наставниците и да ги исполни барањата на СОНК

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да не ги понижува наставниците и да ги исполни барањата на СОНК

by Журнал.мк

Владата да не ги понижува наставниците и да ги исполни барањата на СОНК. Владата вели дека дава покачување на платите од 10%, во ситуација кога млекото се покачи за над 80%, зејтинот за над 110%, горивата за над 70%, струјата за над 30%. Трошоците за живот се екстремно покачени, а владата ги понижува наставниците со 10% предлог за покачување, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека Владата наместо со половични решенија треба да ги исполни барањата на СОНК, тие се минимално неопходни за обезбедување нормален стандард на наставниот кадар.

Македонија е можеби единствена земја во Европа каде наставниците имаат плата пониска од просечната плата.

Платата на еден наставник е далеку помала од синдикалната кошничка.

Платите во образованието мора да се зголемат. Владата да изврши нивелирање на коефициентот на сложеност на работните места во образованието.

Ковачевски наместо да им се заканува на СОНК, да ги исполни нивните барања. Наставниците се еден од столбовите на општеството, се вели во соопштението.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More