5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да донесе одлука за укинување на акцизата и ДДВ за зелена нафта за земјоделците

Најчитани вести

Владата да донесе одлука за укинување на акцизата и ДДВ за зелена нафта за земјоделците, како и 0тсто ДДВ на вештачките ѓубрива веднаш, порача ВМРО-ДПМНЕ.

Од опозициската партија посочија дека земјоделците иако најпогодени од кризата не се опфатени со наводните владини мерки.

„ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува барањата на земјоделците и повикува владата да ја ослободи зелената нафта од акцизи и ДДВ, како земјоделците ќе може да имаат пониски трошоци за производство. Дополнително веднаш да се намали ДДВ за вештачките ѓубрива на 0%, бидејќи тие на светските берзи бележат раст и до 100% изминативе неколку месеци, и со тоа во голема мера влијаат на трошоците за производство. Владата веднаш да се насочи и на изнаоѓање на нови пазари, бидејќи голем дел од земјоделските производи во голем процент завршуваа во земјите во војна“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата порача дека Владата не треба да трча по дневен популизам, туку да преземе мерки кои ќе имаат долгорочен ефект.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com