8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

ВМРО-ДПМНЕ бара истрага за разговорите на Заев со лажниот Порошенко

Најчитани вести

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ порача дека јавното обвинителство мора да отвори истрага за комуникацијата на Зоран Заев преку неговиот личен телефон со лажниот Петро Порошенко и сите пораки и информации коишто му ги изнел.

Како што изјави портпаролот Наум Стоилковски, во разговорите постојат сериозни индиции за повеќе кривични дела.

„Пораките на Заев објавени во медиумите покажуваат дека тој во кабинетот на Владата одржувал средби со контроверзниот лик Тал Силберстин, човек посочуван од страна на австрискиот канцелар Себастијан Курц како главно осомничен за креирање на аферата поради којашто падна австриската влада. Е токму тој бил примен од страна на Зоран Заев во кабинетот на премиерот во Владата на Република Македонија, и тоа токму во периодот кога се случувала аферата во Австрија. Па дали Заев имал или немал врска со случувањата во Австрија, која е долгогодишен, докажан пријател на Република Македонија“, рече Стоилковски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести