9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Властите на Крим со порака до Зеленски: Те чека најдобрата затворска ќелија

Најчитани вести

Првиот потпретседател на парламентот на Крим, Ефим Фикс, го повика украинскиот претседател да престане да „крека“ по граѓаните на Крим и да им се заканува со враќање на украинската влада.

„Ако сакаат да видат како изгледаат нашите притвори, нека дојдат, ние со задоволство ќе ги прифатиме и ќе им ги понудиме најдобрите ќелии што ги имаме. Кој ќе дојде со меч, ќе умре од меч. Нека знаат нашите непријатели дека не треба да креваат рака и да ‘крекаат’ по Крим, Кримјаните и Русија“, рече Фикс за РИА Новости.

Тој додаде дека секој што ќе дојде без агресија со задоволство ќе биде прифатен на Крим.

„Ве молиме, дојдете, живејте, уживајте во животот. А оние што нè третираат агресивно и ни создаваат проблеми, ние сме подготвени да ги прифатиме, но на сосема друго место – во затвор“, рече Фикс.

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, претходно изјави дека Крим со задоволство би ја пречекал украинската власт. Зеленски исто така рече дека, откако Крим ќе се врати под Украина, ќе пие шампањ на тој полуостров и тоа од марката „Нов свет’“, пренесе „Спутник“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com