14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Влакна на женските гради може да бидат знак за здравствени проблеми: Препознајте ги на време!

Најчитани вести

Многу дами имаат коса на градите, поточно околу брадавиците, и тоа не е причина за грижа. Меѓутоа, ако имате коса на други делови од дојката, не само околу брадавиците, слушајте го вашето тело и обрнете внимание на какви било промени.

Косата на градите може да биде резултат на хормонална нерамнотежа, тоа е претежно зголемено ниво на тестостерон, но исто така може да биде предизвикано од синдром на полицистични јајници.

Покрај рак на дојка, жените кои имаат синдром на полицистични јајници може да имаат и некои други симптоми – неправилен менструален циклус, подолго крварење од менструација, акни, зголемување на телесната тежина, како и проблеми со зачнувањето.

Значи, влакната од градите сами по себе не треба да бидат причина за загриженост, но ако забележите некој од горенаведените симптоми, консултирајте се со доктор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com