Home » Владејачката коалиција иницира Манифест за преговорите со ЕУ, порача дека е време за обединување

Владејачката коалиција иницира Манифест за преговорите со ЕУ, порача дека е време за обединување

by Журнал.мк

Клучен државен интерес е што поквалитетно завршување на преговарачкиот процес и побрз влез во Европската унија. Поаѓајќи од изразената намера за членство во 2030-та година, ние, политичките партии претставени во Собранието, со своето делување се обврзуваме пристапните преговори да завршат под најповолните остварливи услови и во најкраток можен временски рок, потполно свесни за обврските кои произлегуваат од членството во ЕУ – ова го пишува во Манифестот на политичките партии, застапени во парламентот од владејачката коалиција.

„Собранието да ги усвои уставните измени, за автоматско и безусловно одржување на втората меѓувладина конференција за отворање на преговорите, без дополнителни одлуки од земјите – членки, да се спроведат реформите, партиите да соработуваат и да ги споделат одговорностите и заслугите, процесот да биде отворен и транспарентен“, стои меѓу другото во Манифестот.

Ставот на опозициската партија е дека власта, преку Манифестот уште еднаш ја испуштила шансата за консензус.

Во потпишаниот Манифест, од 11 партии, стои дека Собранието ја задолжува Владата преку државната делегација за преговори со ЕУ, доследно да се придржува кон определбата за безусловно почитување на јазичните, идентитетските, историските и културните особености на македонскиот народ, како елементи за кои не се преговара.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More